מסלול הגיור הכללי

"וגר לא תלחץ ואתם ידעתם את נפש הגר"

מסלול הגיור הכללי

הליך גיור זה נועד למי שאין בעברה של משפחתו כל קשר משמעותי לעם היהודי והוא עושה את צעדיו הראשונים במסע אל עבר היהדות וההצטרפות לעם היהודי.

תהליך הלימודים לקראת הגיור במסלול זה נמשך על פי רוב כשנה. במהלך התהליך נחשפים המתגיירים לשישה תחומי תוכן עיקריים: ערכים ואמונה, מעגל החיים היהודי, שבת ומועדי ישראל, הסידור והתפילה, היסטוריה של עם ישראל, ואורחותיו של הבית היהודי. תהליך הלימודים נעשה על פי רוב בקבוצה וכולל לימודים שבועיים.

הגיור איננו תהליך אקדמי, אלא בחירה בדרך חיים, בהשתייכות לאומית ובהזדהות דתית ורוחנית. אשר על כן, לצד הקורס ותכנית הלימודים, אנחנו מצפים מן המתגיירים לעצב בפועל את אורח חייהם היהודי בבתיהם ובמשפחותיהם, וכן ליטול חלק פעיל בחיי הקהילה בה הם לומדים בדגש על תפילות השבת והחג.

שלבי הגיור

פנייה ראשונית

אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו, לספר לנו את הסיפור שלכם ואת הרצונות שלכם לגבי גיור. אנחנו נפנה אתכם לאולפן גיור המתאים לכם, לאחד הרבנים שלנו ולקהילה רפורמית ורב או רבה שילוו את התהליך שלכם.

היכרות עם קורס הגיור, עם הרב והקהילה

לאחר שיחה ראשונית עם הרב/ה אנו נזמין אתכם להגיע להשתתף בתפילות השבת ואירועים אחרים של הקהילה ולהשתתף בשיעורים של קורס הגיור. במרבית הקהילות מתקיימים השיעורים מתקיימים אחת לשבוע.

מפגשי הלימוד

לאחר שבית הדין החליט על לקבל אתכם להליך הגיור, תמשיכו במפגשי הלימוד, על פי רוב כשנה שלמה. במרבית הקהילות נעשים הלימודים בקבוצה, ומהווים הזדמנות לפגוש אנשים נוספים הנמצאים בתהליך הגיור. מומלץ בחום לבני ובנות הזוג של המתגיירים להשתתף בשיעורים. השתתפות זו אינה כרוכה בעלות נוספת.

החל משלב זה תהפכו לחברים בקהילה, ותוזמנו לקחת חלק בכל פעולות ואירועי הקהילה.

ריאיון סופי בבית הדין

בתום הליך הלימודים, ובכפוף להחלטת הרב/ה המלווים אתכם, תוזמנו לריאיון סופי עם בית הדין. בראיון זה הם תיבחנו על ידיעותיהם, ותישאלו כיצד אתם רואים את חייכם כיהודים ויהודיות ובאיזה אופן אתם מתחייבים לקיים אורח חיים יהודי משמעותי, בהתאם לאמונתכם והכרעתכם.

מילה

גברים הנדרשים לעבור ברית-מילה, יתייצבו בבית הדין לאחר החלמתם מן המילה.

טבילה וקבלת תעודת הגיור

לאחר קבלת המתגייר/ת על ידי בית הדין, ובכפוף לאישורו של בית הדין, תטבלו במקווה טהרה או בים בנוכחות נציגי בית הדין. את תעודת הגיור תקבלו במעמד חגיגי במסגרת תפילת ליל שבת בקהילתכם.

רישום במרשם האוכלוסין

הלשכה המשפטית של התנועה ליהדות מתקדמת תלווה אתכם  ברישום יהדותכם במרשם האוכלוסין. נסייע לכם, באמצעות הלשכה המשפטית, לקבל פסק דין הצהרתי מבית המשפט המחוזי. עם הצגת פסק הדין ההצהרתי בפני לשכת מרשם האוכלוסין ניתן לשנות את הרישום בסעיפי הדת והלאום. פסקי דין אלו ניתנים כדבר שבשגרה החל משנת 2002.

עלויות הגיור

הגיור דרך התנועה הרפורמית כרוך בתשלום המורכב מכמה רכיבים המשתנים במקרים שונים:

  • אגרת בית הדין (עבור שני המפגשים): 1000 ש"ח.
  • דמי לימוד: בהתאם למדיניות לקהילה ולתקופת הלימוד.
  • דמי חברות בקהילה: בהתאם למדיניות הקהילה.

בנוסף על אלו יש לקחת בחשבון את העלויות הבאות:

  • הוצאת פסק דין הצהרתי לטובת שינוי הרישום כרוכה באגרת בית המשפט ודמי טיפול משפטי על סך 1700 ש"ח
  • במקרה של גבר שאינו נימול, יידרש תשלום עבור עריכת ברית המילה. תשלום זה אינו נעשה באמצעות התנועה אלא מתבצע במסגרת ההתקשרות של המתגייר עם המוהל או הרופא בהתאם לבחירתו.

המסע מתחיל כאן!

טופס פנייה – גיור רפורמי

​ניתן גם לפנות ישירות למרכז הגיור (בשעות העבודה) 
הרב גרגורי קוטלר –  [email protected]  | 054-779-1100
הרכזת טניה שלונין: [email protected] | 052-298-4998

דילוג לתוכן