גיור זרע ישראל

"ישראל יהיה שמך, ויקרא את שמו ישראל"

גיור זרע ישראל

במסלול זה מתגיירים ישראלים, בעיקר ממשפחות העולים מברית המועצות לשעבר, אשר אביהם, או סבם או סבתם יהודיים, ולמרות זאת אינם מוכרים כיהודים על ידי המדינה. המסלול מיועד עבור דוברי עברית, אשר חיו את רוב חייהם בישראל, התחנכו במערכת החינוך הממלכתית בישראל ו/או שרתו בצבא או במסגרת השירות האזרחי.

לאור גל העלייה המבורך של שלושת העשורים האחרונים, מציעה התנועה הרפורמית מסלול גיור מיוחד למתגיירים מ"זרע ישראל" – צאצאים לאב יהודי או לסב/סבתא יהודים. הליך ההכנה במסלול זה קצר ומתומצת, ונפרש על פני שבועות מספר עד שלושה חודשים. במסגרת הליך ההכנה מושם דגש על ההיבט הרגשי, הרעיוני והרוחני של הגיור, מתוך הנחה שרמת הידע של המתגייר דומה לממוצע שקיים בציבור היהודי בישראל. ההכנה לקראת הגיור מתבצעת במסגרת קבוצתית או בפגישות אישיות עם הרב/ה המלווים. לא אחת מתקיימות פגישות אלו במסגרת תהליך ההכנה לקראת נישואין של בני זוג שאחד מהם הוא מ"זרע ישראל".

תנאי הקבלה למסלול "זרע ישראל"

 • המתגיירים גדלו מרבית חייהם בישראל ולמדו במערכת החינוך הממלכתית (רצוי שיהיו בעלי תעודות בגרות בהיסטוריה של עם ישראל ותנ"ך) או בבתי ספר יהודיים בחו"ל.
 • המתגיירים הינם בנים לאב יהודי או לסב/סבתא יהודים (אחד מתוך ארבעה לכל הפחות).
 • המתגיירים חיים הלכה למעשה, אורח חיים יהודי-ישראלי (על גווניו השונים) ללא סממנים של קיום דת אחרת.
 • המתגיירים בעלי שליטה מלאה בעברית (כולל קרוא וכתוב).
 • המתגיירים הם בעלי אזרחות ישראלית ובכוונתם להמשיך ולחיות במדינת ישראל ולבנות בה את חייהם. לעניין זה – שירות בצה"ל או שירות לאומי ייחשבו כסממן מובהק לכוונה זו.
 • המתגיירים בעלי רמת ידיעות בסיסית ביהדות, לפי שיקול דעתו של הרב המלווה.
 • על המתגיירים הגברים להיות נימולים או לבצע את ברית המילה לפחות חודש לפני ההתייצבות בבית הדין.

שלבי הגיור

פנייה ראשונית

אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו, לספר לנו את הסיפור שלכם ואת הרצונות שלכם לגבי גיור. אנחנו נפנה אתכם לקורס גיור המתאים לכם ולאחד הרבנים שלנו שילוו את התהליך שלכם.

​היכרות עם קורס הגיור, עם הרב והקהילה

לאחר שיחה ראשונית עם הרב/ה אנו נזמין אתכם להגיע ולהשתתף בשיעורים של קורס הגיור. במרבית הקהילות מתקיימים השיעורים מתקיימים אחת לשבוע.​

מפגשי הלימוד

לאחר שבית הדין החליט על לקבל אתכם להליך הגיור, תמשיכו במפגשי הלימוד כמספר שבועות, עד שלושה חודשים. במרבית הקהילות נעשים הלימודים בקבוצה, ומהווים הזדמנות לפגוש אנשים נוספים הנמצאים בתהליך הגיור. מומלץ בחום לבני ובנות הזוג של המתגיירים להשתתף בשיעורים. השתתפות זו אינה כרוכה בעלות נוספת.

​ריאיון בבית הדין

בתום הליך הלימודים, ובכפוף להחלטת הרב/ה המלווים אתכם, תוזמנו לריאיון סופי עם בית הדין. בראיון זה הם תיבחנו על ידיעותיהם, ותישאלו כיצד אתם רואים את חייכם כיהודים ויהודיות ובאיזה אופן אתם מתחייבים לקיים אורח חיים יהודי משמעותי, בהתאם לאמונתכם והכרעתכם.

​מילה

גברים הנדרשים לעבור ברית-מילה, יתייצבו בבית הדין לאחר החלמתם מן המילה.

​טבילה

לאחר קבלת המתגייר/ת על ידי בית הדין, ובכפוף לאישורו של בית הדין, תטבלו במקווה טהרה או בים בנוכחות נציגי בית הדין. את תעודת הגיור תקבלו במעמד חגיגי במסגרת תפילת ליל שבת בקהילתכם.

​רישום במרשם האוכלוסין

הלשכה המשפטית של התנועה ליהדות מתקדמת תלווה אתכם  ברישום יהדותכם במרשם האוכלוסין. נסייע לכם, באמצעות הלשכה המשפטית, לקבל פסק דין הצהרתי מבית המשפט המחוזי. עם הצגת פסק הדין ההצהרתי בפני לשכת מרשם האוכלוסין ניתן לשנות את הרישום בסעיפי הדת והלאום. פסקי דין אלו ניתנים כדבר שבשגרה החל משנת 2002.

עלויות הגיור

הגיור דרך התנועה הרפורמית כרוך בתשלום המורכב מכמה רכיבים המשתנים במקרים שונים:

 • ​אגרת בית הדין: 600 ש"ח.
 • דמי לימוד: בהתאם למדיניות הקהילה ולתקופת הלימוד.

​בנוסף על אלו יש לקחת בחשבון את העלויות הבאות:

 • ​הוצאת פסק דין הצהרתי לטובת שינוי הרישום כרוחה באגרת בית המשפט ודמי טיפול משפטי על סך 1700 ש"ח.
 • ​במקרה של גבר שאינו נימול, יידרש תשלום עבור עריכת ברית המילה. תשלום זה אינו נעשה באמצעות התנועה אלא מתבצע במסגרת ההתקשרות של המתגייר עם המוהל או הרופא בהתאם לבחירתו.

רולטה רוסית יהודית ישראלית

מושב של מרכז ספיר לתרבות ולחינוך יהודי בפסטיבל הקהל (פנים יהדות ישראלית) סוכות תשע"ט (2018).
מהן הסוגיות הזהותיות העיקריות בקרב צעירים דוברי רוסית? האם עולם ההתחדשות היהודית מתייחס לאוכלוסייה גדולה ומשמעותית זאת? האם הוא רלוונטי עבורה?

המסע מתחיל כאן!

טופס פנייה – גיור רפורמי

​ניתן גם לפנות ישירות למרכז הגיור (בשעות העבודה) 
הרב גרגורי קוטלר –  [email protected]  | 054-779-1100
הרכזת טניה שלונין: [email protected] | 052-298-4998

דילוג לתוכן